PYRO Restoran Pos Kullanım Kılavuzu

PYRO Adisyon Pos Kullanım Kılavuzu

 1. PYRO Adisyon POS Programları

PYRO Adisyon POS Ana Kasa (PYRO Server)…………………………………………………………………           4

PYRO Adisyon POS Yönetim Ekranı (PYRO Admin)……………………………………………………           4

PYRO Adisyon POS El Bilgisayarı………………………………………………………………………………………           4

PYRO Adisyon POS Fastfood………………………………………………………………………………………………            4

 1. Program Açılış, Kapanışı

PYRO Adisyon POS Ana Kasa Açılışı…………………………………………………………………………………           4

PYRO Adisyon POS Ana Kasa Kapanışı……………………………………………………………………………            5

III. Hesap Açmak

Ana Ekrandan Hesap Açmak…………………………………………………………………… 5

Masa Şemasından Hesap Açmak…………………………………………………………… 5

Paket Servise Hesap Açmak…………………………………………………………………… 5

Camdan Satışa Hesap Açmak………………………………………………………………… 5

 1. Sipariş Almak

Ürün Kısayolu ile Sipariş Almak………………………………………………………………           5

Ürün Listesi ile Sipariş Almak…………………………………………………………………           6

Adetli Sipariş Almak……………………………………………………………………………………           6

Detaylı Sipariş Almak…………………………………………………………………………………            6

 1. Sipariş İptal Etmek

Tek Sipariş İptal Etmek………………………………………………………………………………           7

Adetli Sipariş İptal Etmek…………………………………………………………………………           7

 1. Hesap Kapatmak

Hesap Kapatmak………………………………………………………………………………………… 7

İndirim Yaparak Hesap Kapatmak…………………………………………………………           7

Camdan Satışa Hesap Kapatmak……………………………………………………………            7

VII. Ödeme Almak

Tüm Hesabı Nakit Kapatmak………………………………………………………………… 7

Açık Masaya Ara Ödeme Almak………………………………………………………………           8

Kapalı Masanın Ödemesini Bölmek……………………………………………………… 8

Kapalı Masanın Hesabını Kapatmak………………………………………………………            8

Fatura Basarak Ödeme Almak…………………………………………………………………           8

Ödemeyi Açık Hesaba Aktarmak……………………………………………………………            8

VIII. Masa Taşımak, Birleştirmek

Masa Taşımak…………………………………………………………………………………………………           9

Masa Birleştirmek…………………………………………………………………………………………          9

 1. Müşteri Sayısı, Görevli Değiştirme

Müşteri Sayısı Girmek…………………………………………………………………………………           9

Paket Servis Görevli Değiştirmek……………………………………………………………          9

 1. Kasa Raporu

Kasa Raporu Alma…………………………………………………………………………………………           9

 

 1. PYRO Adisyon POS Programları

PYRO Adisyon POS Ana Kasa (PYRO Server)

Mutfak yazıcıları ve el bilgisayarları ile haberleşme görevini yürüten, kullanıcının kasa işlemlerini gerçekleştirebildiği modüldür. Dokunmatik ekran ve adisyon yazıcısından oluşur. Programı açabilmek için Kasiyer yada Yönetici şifresi gerekmektedir.

PYRO Adisyon POS Yönetim Ekranı (PYRO Admin)

Sistem tanımlamalarının yapılabildiği, bununla beraber işletme raporlamalarına ulaşılabilinen modüldür. Ana kasa üzerinde çalışabildiği gibi bilgisayar ağı üzerinde başka bir bilgisayar üzerinden de çalışabilir. Programı açabilmek için Kasiyer yada Yönetici şifresi gerekmektedir.

PYRO Adisyon POS El Bilgisayarı

Garsonların masa işlemlerini gerçekleştirdikleri ara birimdir.

PYRO Adisyon POS Fastfood

Kullanıcıların tezgahtan satış işlemlerini gerçekleştirebildiği modüldür. Dokunmatik ekran ve adisyon yazıcısından oluşur. Programı açabilmek için Kasiyer yada Yönetici şifresi gerekmektedir.

 1. Program Adisyon POS Açılış, Kapanışı

PYRO Adisyon POS Ana Kasa Açılışı

Masa üstünde ki PYRO Server ikonuna çift tıklayınız. Bu ikonun bulunmaması halinde C:\sys\pyro dosyası altında PyroServer*.*.*.*.exe ikonuna çift tıklayınız. (* programın sürümüne göre değişiklik gösterebilmektedir.) Ekranda kısa bir süre açılış ekranı görünecek daha sonra program açılacaktır. Sistem kullanıcı kodu ve şifre istemektedir. Program içerisinde ki sayı klavyesinden kullanıcı kodunuzu tuşlayıp “Gir” tuşuna basınız. Daha sonra 4 basamaklı şifrenizi yazarak “PYRO” tuşuna basınız. Ürün düğmeleri gri renkten mavi renge döndüğü takdirde program açılmıştır. Program açılışı esnasında bir problem oluşursa “Sil” tuşuna basınız ve işlemlere en başından başlayınız.

PYRO Adisyon POS Ana Kasa Kapanışı

Program açık iken “PYRO” logosuna basarak kullanıcı tanımlamasını sona erdiriniz. Başka bir kullanıcı ile sisteme girmek için ilk açılışta olduğu gibi kullanıcı kodu ve şifre girebilirsiniz. Programı tamamen kapatmak için sağ üst köşedeki çarpıya basınız.

NOT:  “PYRO” logosuna basmadan çarpıya basılarak program kapatılması durumunda program kapanmakla beraber kullanıcı sistemden çıkış saati tespit edilemez.

 • Hesap Açmak

Ana Ekrandan Hesap Açmak

Hesabını açmak istediğiniz masa numarasını (müşteri numarası yada oda numarası da olabilir) sayı klavyesinden tuşlayıp “Gir” tuşuna basınız. “Masa Şema” tuşu “Hesap Aç” şeklinde değişecektir. “Hesap Aç” tuşuna basarak yeni hesabı açınız. Açılan hesap Açık Masalar ekranına eklenir. Hesap açma esnasında yanlış masa numarası tuşlarsanız “Sil” tuşuna basarak başa dönün.

Masa Şemasından Hesap Açmak

Ana ekranda ki “Masa Şema” tuşuna basarak masa şemasını açın. “Masa Şema” tuşu yerine “Hesap Aç” tuşu gözüküyorsa “Sil” tuşu ile değiştirin. Açılan masa şeması ekranın üst tarafından hesabı açılacak bölgeyi seçin. (üst kat, alt kat, bahçe, …) Açmak istediğiniz masa üzerine tıklayıp “Aç” butonuna basınız. Masa açıldığı takdirde rengi yeşile dönecektir. Masa şema ekranını sol üstteki kırmızı çarpıya basarak kapatınız.

Paket Servise Hesap Açmak

Sayı klavyesinden 7 basamaklı telefon numarasını tuşlayınız ve “Hesap Aç” tuşuna basınız. Müşteri kayıtlı ise isim ve adres bilgileri ekrana yansıyacaktır.

Camdan Satışa Hesap Açmak

Sayı klavyesinden restoran masa sayısından büyük, 7 basamaktan küçük bir numara tuşlayınız. (Bu numara müşteri numarası olup Açık Masalar kısmında olan bir numara tuşlamamaya dikkat ediniz.) Daha sonra “Hesap Aç” tuşuna basınız.

 1. Sipariş Almak

Ürün Kısayolu ile Sipariş Almak

Açık Masalar kısmından sipariş almak istediğiniz masayı seçiniz. Sipariş almak istediğiniz masa bu kısımda gözükmüyor ise önce masayı açınız. Masa seçiminin ardından 20 ürün kısa yolundan birinin üzerine tıklayarak siparişi alınız. Sipariş alındığı takdirde Siparişler kısmında gözükecektir.

NOT: Kapalı masaya sipariş alınamaz! Sipariş almak istediğiniz masa Kapalı Masalar da ise ödemesini alarak masayı kapatınız. Daha sonra sipariş almak istediğiniz masayı açınız.

Ürün Listesi ile Sipariş Almak

Açık Masalar kısmından sipariş almak istediğiniz masayı seçiniz. Sipariş almak istediğiniz masa bu kısımda gözükmüyor ise önce masayı açınız. Masa seçiminin ardından 5 ürün tipinden sipariş alacağınız ürünün bulunduğu ürün tipine basınız. Ürünler kısmına ilgili ürün tipine ait ürünler gelecektir. Bu listeden siparişi alınacak ürünü seçiniz ve “Sipariş Al” butonuna basınız. Sipariş alındığı takdirde Siparişler kısmında gözükecektir.

NOT: Kapalı masaya sipariş alınamaz! Sipariş almak istediğiniz masa Kapalı Masalar da ise ödemesini alarak masayı kapatınız. Daha sonra sipariş almak istediğiniz masayı açınız.

Adetli Sipariş Almak

Açık Masalar kısmından sipariş almak istediğiniz masayı seçiniz. Sipariş almak istediğiniz masa bu kısımda gözükmüyor ise önce masayı açınız. Masa seçiminin ardından sipariş alacağınız üründen kaç adet sipariş almak istediğinizi sayı klavyesinden giriniz ve “Gir” tuşuna basınız. Daha sonra ürün kısa yoluna basınız yada Ürünler listesinden ürünü seçip “Sipariş Al” düğmesine basınız.

NOT: Kapalı masaya sipariş alınamaz! Sipariş almak istediğiniz masa Kapalı Masalar da ise ödemesini alarak masayı kapatınız. Daha sonra sipariş almak istediğiniz masayı açınız.

Detaylı Sipariş Almak

Açık Masalar kısmından sipariş almak istediğiniz masayı seçiniz. Sipariş almak istediğiniz masa bu kısımda gözükmüyor ise önce masayı açınız. Masa seçiminin ardından 5 ürün tipinden sipariş alacağınız ürünün bulunduğu ürün tipine basınız. Ürünler kısmına ilgili ürün tipine ait ürünler gelecektir. Bu listeden siparişi alınacak ürünü seçiniz ve “Detay Ekle” butonuna basınız. Seçtiğiniz ürüne ait sisteme daha önceden tanımlanmış detaylar Siparişler kısmına gelecektir. Bu kısımdan ürüne eklemek istediğiniz detayı seçiniz ve “Sipariş Al” düğmesine basınız. Sipariş alındığı takdirde Siparişler kısmında gözükecektir.

NOT: Kapalı masaya sipariş alınamaz! Sipariş almak istediğiniz masa Kapalı Masalar da ise ödemesini alarak masayı kapatınız. Daha sonra sipariş almak istediğiniz masayı açınız.

 1. Sipariş İptal Etmek

Tek Sipariş İptal Etmek

Açık Masalar kısmından siparişi iptal edilecek masayı seçiniz. İlgili masanın siparişleri Siparişler kısmına gelecektir. İptal edilecek siparişi seçiniz ve “Sipariş İptal” tuşuna basınız. İptal edilen sipariş Siparişler kısmından çıkacaktır.

NOT: Kapalı masanın siparişlerini iptal etmek mümkün değildir.

Adetli Sipariş İptal Etmek

Açık Masalar kısmından siparişi iptal edilecek masayı seçiniz. İlgili masanın siparişleri Siparişler kısmına gelecektir. İptal edilecek siparişi seçiniz. Kaç sipariş iptal edileceğini sayı klavyesinden tuşlayarak sırasıyla “Gir” ve “Sipariş İptal” tuşlarına basınız. İptal edilen sipariş Siparişler kısmından çıkacaktır.

NOT: Kapalı masanın siparişlerini iptal etmek mümkün değildir.

 1. Hesap Kapatmak

Hesap Kapatmak

Açık Masalar kısmından hesabını kapatmak istediğiniz hesabı seçiniz ve “Hesap Kapat” tuşuna basınız. İlgili adisyon yazıcısından (sisteme göre kasa yazıcısı dışında başka bir yazıcıda olabilir) hesabın adisyonu yazdırılacak ve hesap kapanarak Kapalı Masalar kısmına geçecektir.

İndirim Yaparak Hesap Kapatmak

Açık Masalar kısmından hesabını kapatmak istediğiniz hesabı seçiniz. Daha sonra indirim yapmak istediğiniz yüzdeyi (meblağı) sayı klavyesinden tuşlayıp sırası ile “Gir” ve “Hesap Kapat” tuşlarına basınız.

NOT: Sistem hesap yüzde oranı yada meblağ olarak indirim yapabilmektedir. Bu seçimi değiştirmek için teknik servisinizle temasa geçiniz.

Camdan Satışa Hesap Kapatmak

Açık Masalar kısmından hesabını kapatmak istediğiniz hesabı seçiniz ve “Hesap Kapat” tuşuna basınız. Program müşteri ismini soracaktır. Klavyeden müşteri ismi girip “OK” tuşuna basınız. Müşteri ismi girmeyeceğiniz durumda “Cancel” tuşuna basınız.

 1. Ödeme Almak

Tüm Hesabı Nakit Kapatmak

Hesabı alınacak masayı Kapalı Masalar kısmından seçiniz ve “Ödeme Yap” tuşuna basınız.

Açık Masaya Ara Ödeme Almak

Ara ödeme alacağınız masayı Açık Masalar kısmından seçiniz. Ödeme alacağınız meblağı sayı klavyesinden tuşlayınız ve “Gir” tuşuna basınız. Daha sonra ödeme tipini seçiniz (1 Visa Kart, 2 Master Kart, 3 Dinners Club Kart, 4 American Express Kart, 5 Visa Electron Kart, 6 Maestro Kart, 7 Sodexho Multinet, 8 Accor Services Ticket, 9 Diğer, 0 Nakit) ve “Ödeme Yap” tuşuna basınız.

NOT: Girdiğiniz meblağ masa hesap tutarından fazla ise gün sonu raporunuzun ayrıntısında fazla ödeme gözükebilir. Sistem girilen fazla ödemeyi bahşiş olarak kabul eder.

Kapalı Masanın Ödemesini Bölmek

Ara ödeme alacağınız masayı Kapalı Masalar kısmından seçiniz. Ödeme alacağınız meblağı sayı klavyesinden tuşlayınız ve “Gir” tuşuna basınız. Daha sonra ödeme tipini seçiniz (1 Visa Kart, 2 Master Kart, 3 Dinners Club Kart, 4 American Express Kart, 5 Visa Electron Kart, 6 Maestro Kart, 7 Sodexho Multinet, 8 Accor Services Ticket, 9 Diğer, 0 Nakit) ve “Ödeme Yap” tuşuna basınız.

NOT: Girdiğiniz meblağ masa hesap tutarından fazla ise gün sonu raporunuzun ayrıntısında fazla ödeme gözükebilir. Sistem girilen fazla ödemeyi bahşiş olarak kabul eder.

Kapalı Masanın Hesabını Kapatmak

Hesabı kapatılacak masayı Kapalı Masalar kısmından seçiniz. Tüm tutarı kapatmak için “0”a ve “Gir”e basınız. Daha sonra ödeme tipini seçiniz (1 Visa Kart, 2 Master Kart, 3 Dinners Club Kart, 4 American Express Kart, 5 Visa Electron Kart, 6 Maestro Kart, 7 Sodexho Multinet, 8 Accor Services Ticket, 9 Diğer, 0 Nakit) ve “Ödeme Yap” tuşuna basınız.

Fatura Basarak Ödeme Almak

Ödeme işlemini gerçekleştiriniz. “Ödeme Yap” tuşuna basmadan önce “Fatura Bas” tuşuna basınız. Fatura basılıyor penceresini “OK” tuşuna basarak kapatınız.

NOT: Tekrar “Fatura Bas” tuşuna basmadığınız sürece program ödeme alımlarında fatura basmaya devam edecektir. Fatura basacağınız zaman fatura yazıcısında fatura olmasına dikkat ediniz. 0 YTL’lik adisyonlara fatura basılmaz.

Ödemeyi Açık Hesaba Aktarmak

Hesabı kapatılacak masayı Kapalı Masalar kısmından seçiniz. Tüm tutarı kapatmak için “0” veya belli bir meblağ tuşlayınız ve “Gir”e basınız. Daha sonra hesabı aktaracağınız firma kodunu giriniz ve “Ödeme Yap”a basınız.

NOT: Açık hesap çalışılan firma kodlarına yönetim ekranının açık hesap penceresinden ulaşılabilinir.

 • Masa Taşımak, Birleştirmek

Masa Taşımak

Taşımak istediğiniz masayı Açık Masalar kısmından seçiniz. Taşınacak yeni masa numarasını sayı klavyesinden tuşlayınız ve “Gir” tuşuna basınız. Daha sonra “Birleştir/Taşı” tuşu ile masayı taşıyınız.

NOT: Taşınacak masa numarası programda açık bir masa numarası olmamalı. Açık bir masayı başka açık bir masaya taşımaya çalışırsanız program iki masayı birleştirir ve geri dönüşü mümkün değildir.

Masa Birleştirmek

Birleştirmek istediğiniz masayı açık masalar kısmından seçiniz. Sayı klavyesinden birleştireceğiniz masa numarasını tuşlayınız ve “Gir” tuşuna basınız. Daha sonra “Birleştir/Taşı” tuşu ile iki masayı birleştiriniz.

NOT: Açık masalar kısmından seçtiğiniz masa sistemden çıkacak, klavyeden tuşladığınız masa ise sistemde kalacaktır. Masa birleştirme işleminin geri dönüşü yoktur.

 • Müşteri Sayısı, Görevli Değiştirme

Müşteri Sayısı Girmek

Açık Masalar kısmından müşteri sayısı girmek istediğiniz masa numarasını seçiniz. Daha sonra sayı klavyesinden müşteri sayısını giriniz ve “Gir” tuşuna basınız. “Müşteri Sayısı” tuşuna basarak işlemi bitiriniz.

NOT: Kapalı masaya müşteri sayısı girilemez.

Paket Servis Görevli Değiştirmek

Kapalı Masalar kısmından kuryesi değiştirilecek hesabı seçiniz. Yeni kurye kodunu sayı klavyesinden tuşlayınız ve “Gir” tuşuna basınız. İşlem gerçekleştiği takdirde yeni hesap sahibi ekrana yansıyacaktır. Hatalı bir kurye kodu girildiği takdirde işlem gerçekleşmez ve ekrana hata mesajı yansır.

NOT: Kurye kodlarına yönetici şifresi ile Yönetim Ekranı programının Kullanıcılar sayfasından ulaşılabilinir.

 1. Kasa Raporu

Kasa Raporu Alma

“Rapor Al” tuşuna ve açılan pencerede “Yes”e basınız. Yazıcıdan rapor yazdırılacaktır.

NOT: Hesabı kapatılmamış masa varken rapor alınamaz. Açık, Kapalı tüm masaları sistemden kaldırınız ve rapor alınız.

 

MUSE Sistem Bilgisayar Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti.

Tel:    (212) 855 46 71

Cep:   (542) 610 16 73

Web:  http://www.muse.com.tr

Mail:  info@muse.com.tr

PYRO, Muse Sistemin tescilli markasıdır.

Muse, sürekli bir gelişim politikası izlemektedir. Bu belgede tanımlanan herhangi bir üründe önceden bildiride bulunmaksızın değişiklik ve yenilik yapma hakkını saklı tutar.